A která je pro mě ta pravá?
Řeč je o podložkách. O těch jógových. Čas splněných přání se blíží a i když po celý rok s každou jógovou praxí i mimo ni v duchu aparigrahy trénujeme neulpívání na věcech, myšlenkách, či očekáváních, nejpozději s první zapálenou adventní svíčkou znovu vzplane zvědavost a víra v kouzlo Vánoc i v nás, protože ... "co kdyby"? A tak teď vysíláme svá více, či méně splnitelná přání a možná je nová jógová podložka právě jedním z nich.
Takže si teď nejeden Ježísek zrovna láme hlavu nad tím, která, že by to u jeho jogychtivého blízkého mohla vyvolat to slastné Óooooommm.
Na co se tedy při výběru podložky zaměřit?
1. Proč vlastnit (minimálně)
jednu vlastní?
Důvodů je mnoho: vlastní prostor (Je všude se mnou, moje místo, můj prostor, moje útočiště.), vlastní potřeby (Každému na míru: tenká/silná, lehká/těžká, růžová/zelená.), hygiena (Jen moje. Prosím, nešlapejme si po nich navzájem.)
2. Styl jógy
Praktikujete klidnou a pomalejší jógu (hatha, ajur, jin jóga, jóga pro zdravá záda...)? Potom zvolte raději měkčí a silnější podložku (0,6mm a více).
Pro dynamické styly, jako jsou ashtanga, power a vinyasa joga oceníte především spolehlivého parťáka, který vás podrží. V překladu to znamená, že podložka z jedné strany dobře přilne k podlaze a její horní vrstva má neklouzavý povrch, který udrží vaše ruce, nohy i celé tělo stabilní v asánách.
3. Délka, šířka, tloušťka
Standardní rozměr podložky je 180x60cm. Ti, kteří vyrostli o trochu výš, mohou zvolit prodlouženou verzi, např. až 215cm.
Tloušťku podložky doporučuji mezi 0,4 až 0,6mm. Na tenkých vás mohou tlačit kolena, lokty, klouby, ty silné naopak mohou zacloumat vaší stabilitou v balančních pozicích.
4. Váha
Váha podložky se zpravidla pohybuje mezi 1-3 kg. Zvažte, jakým způsobem, jak často a kam ji budete přenášet. Zatížit své rameno téměř tříkilovou podložku, kabelkou a taškou s oblečením, může celkem snadno znejistit váš, jinak bezesporu elegantní a pevný, krok.
Alternativou pak může být:
5. Cestovní podložka, nebo jógový ručník
Váží do 1 kg a jsou dobře skladné. Opět dbejte na přilnavost k povrchu a u ručníku na to, aby z jedné strany byly protiskluzové body. Vrchní strana nedosahuje takové kvality jako klasická podložka a výrobci je často doporučují před praxí lehce navlhčit (např. rozprašovačem), aby se vám neklouzaly dlaně. Obojí si pak můžete položit na erární podložku ve studiu.
6. Co na to životní prostředí
S podložkou z přírodních materiálů, jako jsou přírodní kaučuk (např. Lululemon - pevná struktura, dlouhá životnost, neklouže, nevýhodou je zápach podložky na začátku používání), juta (drsnější povrch, lze prát v pračce, doporučená pro hot a bikram jógu), bavlna (lépe absorbuje pot), budete šetřit životní prostředí i své zdraví. Vzhledem k ceně a váze jsou vhodné především pro domácí praxi.
Podložky ze syntetických materiálů (PVC) jsou cenově dostupnější variantou, jsou odolné, snadno se udržují, mohou tak být dobrou volbou pro ty, kdo s jógou teprve začínají.
7. Jen růžová to může být...
Barvám a vzorům neutečeš - tak alespoň na první pohled vypadá dnešní široká nabídka. Samozřejmě, všichni máme oblíbenou jinou barvu, tak proč ne. Co se však designu týká, zvažte, co je vaše priorita - má to být okrasný kousek do interiéru, nebo podložka pro vaši pravidelnou jógovou praxi. Někomu třeba divoké vzory a barvy poslouží pro potrénování pratjahary (odtažení se od smyslů), přesto však doporučuji jednoduchost, umírněnost. I kdyz taková středová linka vyznačená na podložce, ta může být dobrým vodítkem a pomůckou nejen pro bojovníky.
8. Čistota půl zdraví
Pro údržbu je vhodné podložku pravidelně otírat vlhkým hadříkem. Některé podložky lze prát v pračce. A pro osvěžení si můžete koupit, nebo si sami vyrobit sprej s vaší oblíbenou vůní.
9. Kde a za kolik?
V obchodech se sportovním zbožím lze koupit ty nejlevnější podložky od 200 do 500 Kč, bohužel se často vydrolí a rozsypou již po první lekci (i když: sama jsem vyzkoušela podložku koupenou ve Sportisimu za 400 Kč, která drží a drží a není vám líto vzít ji s sebou ven). Najdete zde také podložky známých sportovních značek (Adidas, Reebok, Nike), které jsou vyváženým spojením kvality a ceny. Ta se pohybuje mezi 800 - 1600 Kč.
V jógových studiích pak objevíte převážně značky výrobců, které mají svůj sortiment zaměřený právě na jógu (Manduka, Prana, Bodhi, Jade ...), v různých cenových kategoriích, většinou mezi 600 - 3000 Kč.
Stejně tak je všechny najdete i na internetu, a to včetně dalších tipů a recenzí ostatních jogínů.
10. Last but not least
A víte, co: až půjdete na příští lekci jógy, rozhlédněte se kolem sebe, zeptejte se ostatních, jaké mají zkušenosti se svou podložkou, a pokud budou souhlasit, vyzkoušejte ji. Osobně jako první investici doporučuji podložku v cenové relaci 600 - 1000 Kč. Sami si pak postupně při své praxi ověříte, které vlastnosti jsou právě pro vás ty nejdůležitější.
Přeji Vám, ať najdete tu svou 😊
Namasté
Martina
p.s. V textu uvádím pouze značky, se kterými mám osobní zkušenost. Nejedná se o sponzorovaný článek.